Верно Или нет? 1)You`ve got ten computers 2)Birds have got wings 3) Your friend has got a penguin 4)Robots have got hearts 5)Your grandfather has got a new football 6) Your mother has got an interesting book 7)Sherlock Holmes ...

Верно Или нет? 1)You`ve got ten computers 2)Birds have got wings 3) Your friend has got a penguin 4)Robots have got hearts 5)Your grandfather has got a new football 6) Your mother has got an interesting book 7)Sherlock Holmes has got a wooden leg
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Т-верно F-неверно 1F 2T 3F 4F 6T 7F
Гость
1) не верно. 2) верно 3) верно 4) верно 5) не верно. Это переводится, как "Твой дедушка имеет новый футбол". Смысла в предложении нет. 6) верно 7) верно.