VII. Назовите антонимы, используя слова, данные ниже: a) to create, a village, to be born, elder, birth, to give, to enter, true, young, poor, to remain, to move, quickly; b) to go out, to destroy, a city, to die, younger, deat...

VII. Назовите антонимы, используя слова, данные ниже: a) to create, a village, to be born, elder, birth, to give, to enter, true, young, poor, to remain, to move, quickly; b) to go out, to destroy, a city, to die, younger, death, to take, false, old, rich, to leave, slowly, to stop
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
to create - to destroy , a village - a city, to be born - to die  , older - younger, birth - death , to give - to take, to enter - to go out, true - false, young - old, poor - rich, to remain - to leave , to move - to stop, quickly - slowly. ну, как-то так...