VIII. а) Составьте предложения, содержащие сравнение. Используйте приведенные ниже ?

VIII. а) Составьте предложения, содержащие сравнение. Используйте приведенные ниже ??лова. Переведите предложения 3 и 5. 1. Tokyo — big — New York. / Tokyo is bigger than New York. 2. Athens – old – Rome. 3. It – easy to phone – to write letters. 4. The weather – good today – yesterday. 5. Going by bus – expensive – going by train.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Tokyo is bigger than New York. Athens are older than Rome. It is easier to phone than to write letters. The weather is better today than yesterday. Going by bus is more expensive than going by train.