VIII. Вставьте в пропуски ‘for’ или ‘since’. 1. The accused sailor has been at prison _____ a month. 2. She hasn’t had a day off ________1998. 3. How long have you worn glasses? I have worn them ____ seven years. 4. I have live...

VIII. Вставьте в пропуски ‘for’ или ‘since’. 1. The accused sailor has been at prison _____ a month. 2. She hasn’t had a day off ________1998. 3. How long have you worn glasses? I have worn them ____ seven years. 4. I have lived in France _______5 years. 5. Sheila has worked at the police department _______1987.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. for 2. since 3. for 4. for 5. since
Гость
Переведём два слова, чтобы понять когда и что ставить Since - начиная с(какого-то промежутка времени) For - в течении какого-то промежутка времени Далее осталось перевести предложения и всё Ответы ниже They accused sailor has been a prison  for a month/ She hasn't had a day off since 1998/ How long have you worn glasses? I have worn them for seven years ( по переводу, мне кажется, можно и since) I have lived in France for 5 years Sheila has worked at the police departament since 1987. Если вы что-то не поняли или нашли ошибку, то напишите, пожалуйста, автору. Важно, чтобы вы поняли материал, а не просто списали решение.