Вместо оборотов с предлогом of образуйте обороты с существительными в притяжатель
Вместо оборотов с предлогом of образуйте обороты с существительными в притяжательном падеже: Model: The car of my father My father’s car 1. The room of the boys. 2. The name of this man. 3. The office of our manager. 4. The house of my friends.
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. The boy's room 2. This man's name. 3. Our manager's office 4. My friend's house