Вместо точек вставьте соответствующие притяжательные местоимения:my ,mine,her ,hers ,it ,its,your ,yours,etc. 1. Tell him not to forget … ticket; she mustn't forget … either. 2. Whose books are those? Are they … or …? 3. I see...

Вместо точек вставьте соответствующие притяжательные местоимения:my ,mine,her ,hers ,it ,its,your ,yours,etc. 1. Tell him not to forget … ticket; she mustn't forget … either. 2. Whose books are those? Are they … or …? 3. I see that he has lost … pencil; perhaps you can lend him....?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
his.... it... yours or mine his... yours