Вопрос по-английской грамматике. Писать только, если вы уверены в своём ответе на 100 %!

Вопрос по-английской грамматике. Писать только, если вы уверены в своём ответе на 100 %!Домашнее задание по-английскому языку:
Раскройте скобки, употребляя глаголы в Present Perfect или Past Simple.

1. I (not yet to eat) today.
2. He (not to eat) yesterday.
3. You (to play) the piano yesterday?
4. You (to play) the piano today?
5. What you (to prepare) for today?
6. Look at this birdhouse. Mike (to make) it himself. He (to make) it last Sunday.
7. Where you (to put) my pen? I cannot find it.
8. You (to see) Mary today?
9. When you (to see) Mary? - I (to see) her last week.
10. Your mother (to promise) to take you to the theatre?
Это всё. "Лучший Ответ" и "Благодарность" - 100 % гарантировано!