Вот слова их надо распределить по колонка правильных и не правильных глаголов слова: dance stay go see be visit walk wear work live start travel ride play watch enjoy help do take have spend swim write buy say првальн...
Вот слова их надо распределить по колонка правильных и не правильных глаголов слова: dance stay go see be visit walk wear work live start travel ride play watch enjoy help do take have spend swim write buy say
првальние глаголы
ed t ed d ed id
worked
неправильные глаголы
saw помгите пожалуйста)))
Ответ(ы) на вопрос:
неправильные:go - went - gone. see - saw - seen. be - was/were - been. wear - wore - worn. ride - rode - ridden. do - did - done. take - took - taken. have - had - had. spend - spent - spent. swim - swam - swum. write - wrote - written. buy - bought - bought. say - said - said
правильные:
ed t ed d
danced stayed