Впишите слова much или many. Напишите окончание -s (-es) , если требуется. 1. ...... sandwich...    ...... vegetable...2. ...... glass...    ...... glass... of milk...3. ...... milk...    ...... food...4. ...... orange...    .....

Впишите слова much или many. Напишите окончание -s (-es) , если требуется.  1. ...... sandwich...     ...... vegetable... 2. ...... glass...     ...... glass... of milk... 3. ...... milk...     ...... food... 4. ...... orange...     ...... meat... 5. ...... snow...     ...... piece... of meat...
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. ...many... sandwiches...     ...many... vegetables... 2. ...much... glass...     ....many.. glasses... of milk... 3. ...much... milk...     ...much... food... 4. ...many... oranges...     ....much.. meat... 5. ....much.. snow...     ....many.. pieces... of meat..