Всем доброго времени суток. Буду благодарна, если поможете с английским. Вставьте в текст нужные слова из списка. Слова: leave, discover, explore, explorer,discovery Текст: In 1907 a British __ Ernest Shackelton began to plan a...

Всем доброго времени суток. Буду благодарна, если поможете с английским. Вставьте в текст нужные слова из списка. Слова: leave, discover, explore, explorer,discovery Текст: In 1907 a British __ Ernest Shackelton began to plan a voyage to __ Antarctica. He __ Britain in the ship "Nimrod". On the way they __ an active volcano and made some other __. But they didn't get to the South Pole.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) explorer 2) discovery 3)leave 4)discover 5)explore