Вставь артикаль a/an там. где нужно. 1.This is _ computer 2.This is_ elephant 3. These are _ desks. 4. Those are _ my toys 5. This is _ his computer 6. That is _ aeroplane 7. This is _ their playroom 8. It's _ very nice! 9. I...

Вставь артикаль a/an там. где нужно. 1.This is _ computer 2.This is_ elephant 3. These are _ desks. 4. Those are _ my toys 5. This is _ his computer 6. That is _ aeroplane 7. This is _ their playroom 8. It's _ very nice! 9. It looks like _ cat 10. Look at _ her tea set
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Удаляйте ответ __________________________________
Гость
1)а 2)an 3)нет 4)нет 5)нет 6)а 7)а 8)а 9)а 10)а И запомни: артикль а ставиться перед согласными ,а артикль an ставиться перед гласными.