Вставьте артикли там,где необходимо. 1.We have got ... house. ...... house is big. 2.Bob has got .... hen is blac...

Вставьте артикли там,где необходимо. 1.We have got ... house. ...... house is big. 2.Bob has got .... hen is black. 3.Ann has got ..... hens. .... hens are grey. 4.Sam and Bob are ........ friends. 5.Alice has got ...... friend.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.We have got a house. House is big. 2.Bob has got a hen is black. 3.Ann has got hens. The hens are grey. 4. Sam and Bob are friends. 5. Alice has got a friend.
Гость
The house is big. там тоже артикль нужен