Вставьте глаголы MAKE или DO:1.Sorry,I have to ___ an important telephone call.2.Jim wants to ___ his homework before the film starts.3.I have to ___ my bed in the mornings.4.I would like to ___ a cake for you!

Вставьте глаголы MAKE или DO: 1.Sorry,I have to ___ an important telephone call. 2.Jim wants to ___ his homework before the film starts. 3.I have to ___ my bed in the mornings. 4.I would like to ___ a cake for you!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.2-make; 3,4 - do Кажется так, но точно не уверен.