Вставьте модальные глаголы may, can, must, need. 1. …you play golf? 2. You ... go for a walk. 3. You ... eat in the classroom. 4. She ... play hockey. 5. ... you walk like a dog? 6. She ... eat many vegetables.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Can you play golf? 2. You may go for a walk. 3. You mustn't eat in the classroom. 4. She can't play hockey. 5. Can you walk like a dog? 6. She must eat many vegetables.