Вставьте нужную форму глагола. 1 John (cook) breakfast at 8 oclock every day. 2 Mary (wash) up the dishes yesterday. 3

Вставьте нужную форму глагола. 1 John (cook) breakfast at 8 oclock every day. 2 Mary (wash) up the dishes yesterday. 3Tom (swim) in the swimming pool tomorrow. 4 Listen! Sally (play) the piano. 5 Sue (read) books every day. 6 My friends (jump) in the park yesterday. 7 Mary and Bob (dance) now. 8 (play) you (play) football every day? 9 They (not to write) dictation tomorrow. 10 She (to speak) English every day. 11 We (feed) horses now. 12 Tory and Jim (to watch) TV tomorrow. 13 I (do) my homework every day. 14 They (not to sing) songs at this moment. 15 We (to go) to the country next summer. 16 Look! My cat (to play) with a ball. 17 I (listen) to music yesterday. 18 They (to be) in Moskow last year. 19 Mary (drink) milk yesterday. 20 We (eat) pizza a week ago. ПОЖАЛУЙСТА ПОМОГИТЕ!!! 30 баллов не жалко!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)cooks 2)washed up 3)swam 4)playing 5)reads 6)jumped 7)dansing 8)Do you play football every day? 9) don't to write 10) to speaks 11)feeding 12)to watching 13)doing 14)don't to sing 15)to going  16)to playing 17)listened| 18)to was 19)drank 20)ate