Вставьте правильную форму притяжательного местоимения :1.      I have a book. It is …..book. The book is … .2.      Do you have a book? – No, I don’t. Well, then it is … book. The book is … .3.      She has a passport. It is……p...

Вставьте правильную форму притяжательного местоимения : 1.      I have a book. It is …..book. The book is … . 2.      Do you have a book? – No, I don’t. Well, then it is … book. The book is … . 3.      She has a passport. It is……passport. The passport is… . 4.      He has a bicycle. It is …..bicycle. The bicycle is… . 5.      The dog has a bone. It is……bone. The bone is… . 6.      We have a tutor. It is……tutor. The tutor is… . 7.      They have a boat. It is…..boat. The boat is… .
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. my, mine 2. your, yours 3. her, hers 4. his, his 5. its, its 6. our, ours 7. their, theirs