Выбери , объясни и напиши глагол в нужной форме .1) Her elder sister  ...  a great party recently / a) is arranging             b) arranged         c) has arranged    d) arranges 2) His little sister usually  ... care of their ...

Выбери , объясни и напиши глагол в нужной форме . 1) Her elder sister  ...  a great party recently /  a) is arranging             b) arranged         c) has arranged    d) arranges  2) His little sister usually  ... care of their pets .   a) is taking                  b)took                c) has taken        d) takes  3)  Yesturday we ... out and and had a nice time at the disco .   a) are going               b) went         c ) go           d) has gone 4) Ny nephew is tired / He ... jast ... out the rabbish .  a) has gone              b)has taken         c)will take  5)We ... ... to give up this job . a)has gone      b)are going       c) will go  НЕ ЗАБУДЬТЕ ОБЪЯСНИТЬ !"!!!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. С) здесь имеется маркер Present Perfect - recently. 2. D) маркер Present Simple - usually 3. B) маркер Past Simple - yesterday 4. В) маркер Present Perfect - jast. 5. В) тут известное сочетание слов - to be going to - собираться что-то сделать.