Выбери верные глаголы. запиши получившиеся предложения.  1)  A frog can t (skips  / skip)F 2) Jimmy (skate / skates ) well. 3) Foxes (likes /like) boxes.  4)My cat (likes /like) hats. 5) Hens cannot (sings /sing). 6)Mike (like ...

Выбери верные глаголы. запиши получившиеся предложения.  1)  A frog can t (skips  / skip)F 2) Jimmy (skate / skates ) well. 3) Foxes (likes /like) boxes.  4)My cat (likes /like) hats. 5) Hens cannot (sings /sing). 6)Mike (like /likes) to play hockey. 7)My friend (lives /live) in America. 8) I (plays /play) tennis with my friend.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. skip 2. skates 3. like 4. likes 5. sing 6. likes 7. lives 8. play
Гость
1-2 2-2 3-1 4-2 5-1 6-2 7-2 8-2