Выберите правильный вариант: Выберите один ответ. A. Are I in Room 7? B. Am I in Room 7? C. I am in Room 7? Выберите правильную форму глагола. It ... hard when I arrived home from work. Выберите один ответ. A. rained ...

Выберите правильный вариант: Выберите один ответ. A. Are I in Room 7? B. Am I in Room 7? C. I am in Room 7? Выберите правильную форму глагола. It ... hard when I arrived home from work. Выберите один ответ. A. rained B. rains Употребите глагол to be в правильной форме: She … in the office now. Выберите один ответ. A. aren't B. isn't C. am not Выберите правильный вариант: I … there once a long time ago. Выберите один ответ. A. went B. go Подберите к каждому предложению правильную форму глагола:(do...do, doesn't, go, goes, Doens..drink) What _____ you _____ after dinner? She usually _________ to class at 8 o'clock. _____ she _____ coffee after lunch? They usually _____ to the river for a swim. Mr. Brown _________ usually buy expensive books.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. B 2. A 3. B 4. A 5. What do you do after dinner? She usually goes to class at 8 o'clock. Does she drink? They usually go to the river. Mr. Brown doesn't...