Выберите соответствующее местоимение из двух, приведенных в скобках, заполните им пропуск. И перевести на рус. яз Образец I saw… in the library yesterday (him, his). - I saw him in the library yesterday. 1.They offered their se...

Выберите соответствующее местоимение из двух, приведенных в скобках, заполните им пропуск. И перевести на рус. яз Образец I saw… in the library yesterday (him, his). - I saw him in the library yesterday. 1.They offered their seats to you and … (me, I). 2.John is working hard to improve … handwriting (him, his). 3.I think there is … at the door (anybody, somebody). 4.The director`s ideas are very different from … (their, theirs). 5.She wants to know … is giving the party (who, whom).
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.       Me. Они предложили свои места нам с тобой. 2.       His. Джон много работает, чтобы улучшить свой почерк. 3.       Somebody. Я думаю, кто-то есть в дверном проёме. 4.       Theirs. Идеи директора сильно отличаются от их идей. 5.       Who. Она хочет знать, кто организует вечеринку.