Выбрать правильное слово 1. We have to / may wear a school uniform 2. May / Do I open the window, please? 3. Does your brother may / have to wash the dishes? 4. May I go out? - No, you may not / do not! 5. Can / May you pass me...

Выбрать правильное слово 1. We have to / may wear a school uniform 2. May / Do I open the window, please? 3. Does your brother may / have to wash the dishes? 4. May I go out? - No, you may not / do not! 5. Can / May you pass me the salt, please?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1- have to 2-may 3-have to 4-may not 5-can