ВЫБРАТЬ ПРАВИЛЬНЫЕ СЛОВА В СКОБКАХ : 1) PEOPLE (SAY//TELL) , ''EAST OR WEST HOME IS BEST. '' 2)MOTHER OFTEN (SAYS//TELLS) ME AND MY SISTER ABOUT HER WORK. 3)IF YOU WANT I CAN (SAY//TELL) YOU A NEW FABLE. 4) MY BROTHER (SAID//T...

ВЫБРАТЬ ПРАВИЛЬНЫЕ СЛОВА В СКОБКАХ : 1) PEOPLE (SAY//TELL) , ''EAST OR WEST HOME IS BEST. '' 2)MOTHER OFTEN (SAYS//TELLS) ME AND MY SISTER ABOUT HER WORK. 3)IF YOU WANT I CAN (SAY//TELL) YOU A NEW FABLE. 4) MY BROTHER (SAID//TOLD) HE WANTED A NEW BIKE. 5) I (SAID//TOLD) MY FRIENDS ABOUT MY BIRTHDAY PARTY. 6) THE TEACHER (SAID/TOLD) THE CLASS TO OPEN THE BOOKS
Гость
1.say 2.tells 3.tell 4.said 5.told 6.told