Вычислить [latex](x^2+xy+y^2)^2 * (x-y)^2 [/latex] Если [latex] x = \sqrt[3]{7} [/latex] [latex] y = \sqrt[3]{3} [/latex]
Вычислить [latex](x^2+xy+y^2)^2 * (x-y)^2 [/latex]
Если
[latex] x = \sqrt[3]{7} [/latex]
[latex] y = \sqrt[3]{3} [/latex]
(x^2 + xy + y^2)*(x - y) = x^3 - y^3
(x^2 + xy + y^2)^2*(x - y)^2 = (x^3 - y^3)^2 = (7 - 3)^2 = 4^2 = 16