Выпишите из следующих предложений модальные глаголы или их эквиваленты. Переведите предложения на русский язык. 1. You can visit Westminster Abbey when you are in London. 2. On 16 November 2010 it was announced that Prince Will...

Выпишите из следующих предложений модальные глаголы или их эквиваленты. Переведите предложения на русский язык. 1. You can visit Westminster Abbey when you are in London. 2. On 16 November 2010 it was announced that Prince William and Catherine Middleton were to marry. 3. Thomas Hardy's heart was to be buried with his wife. 4. What should be done to preserve the historic monument? 5. I must buy the video of the Royal Wedding ceremony. 6. The tourists have to cross the bridge and they will see the Tower. 7. At the Abbey you will be able to see the memorial of David Frost, a modern journalist and writer.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Can 2. Were to 3. Was to 4. Should 5. Must 6. Have to 7. Be able to
Гость
1. can -  Вы можете посетить Вестминстерское Аббатство, когда будете в Лондоне. 2. were to  - 16 ноября, 2010 года было объявлено, что принц Вильям и Кэтрин Мидлтон должны пожениться. 3. was to  - Сердце Томаса Харди должно было быть захоронено в могиле его жены. 4. should  - Что следует делать, чтобы сохранить исторический монумент ( памятник) ? 5. must  - Я должен купить видео Королевской свадебной церемонии. 6. have to  - Туристы должны пересечь мост, и тогда они увидят Тауэр. 7. will be able to  - В  Аббатстве вы сможете увидеть мемориал Дэвида Фроста, современного журналиста и писателя.