What are you doing on saturday and sunday? cлова для справок go to school / go to my grandparents / watch a competition / take part in a competitiom / other activities. On Saturday morning__________________ After school_______...

What are you doing on saturday and sunday? cлова для справок go to school / go to my grandparents / watch a competition / take part in a competitiom / other activities. On Saturday morning__________________ After school_________________________ On Saturday evening__________________ On Sunday morning___________________ In the afternoon______________________ In the evening-------------------------------------------- Помогите, пож-та!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)On Saturday morning I usually do jogging because I want to keep fit myself. (В субботу утром я обычно бегаю трусцой, потому что я хочу держаться себя в форме.) 2)After school I go to a walk on the park (После школы я иду на прогулку по парку) 3)On Saturday evening I read a books after I had a dinner with my family(В субботу вечером я читаю книги после того, как поужинаю со своей семьей.) 4)On Sunday morning I will take part in a school competition and I hope that I'll take the first prize in it. (В воскресенье утром я буду принимать участие в школьном конкурсе, и я надеюсь, что я возьму первый приз в нем.) 5)In the afternoon I can to go to my grandparents with my family. (Во второй половине дня я могу пойти к бабушке и дедушке с моей семьей.) 6)In the evening I and my father watch a football  (Вечером я и мой папа смотрим футбол.)