Which are the odd words out? 1) house, building, flower, palace, castle2) stand, sit, run, jump, road3) cathedral, wonderful, high, wooden, powerful 4) stand, statue, spea

Which are the odd words out? 1) house, building, flower, palace, castle2) stand, sit, run, jump, road3) cathedral, wonderful, high, wooden, powerful 4) stand, statue, spea k, circus, side убери лишнее слово
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) дом, здание, цветок, дворец, замок2) стоять, сидеть, бегать, прыгать, дорога3) собор, замечательный, высокий, деревянный, мощный 4) стоять, статуя, говорят, цирк, сторона. перевод