Which school in your opinion is better day school or boarding school? Дать ответ у несколько предложений

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I think the day school is better than boarding school, because if you live in a small town, you can after lessons go to home and do some exercises, then go to the training..spent your free time with a family.