Who can make more sentences using:Have you ever been to ____________? Have you ever seen_________? Let your classmates your questions.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) London, Moscow, Paris, Rome, Australia, Canada, USA (какие еще города и страны вспомнишь - используй) 2) the dawn, black kittens, the rainy sky, your grandparents и т.п. - все что угодно
Гость
Have you ever been to Africa? (ты когда-нибудь был в Африке?) Have you ever been to a picnic? (Ты когда-либо был на пикнике?) Have you ever seen the rain? (Ты когда-нибудь видел дождь?)  Have you ever seen the rainbow? (Ты когда-нибудь видел радугу?)