WHY DID SHE RUN AWAY? Yesterday Rover came to the Zoo to vizit his friends. Suddenly he saw a new animal. It was yellow, brown and black. It had a little head, long legs, a long tail and a very, very long neck! Rover came up...

WHY DID SHE RUN AWAY? Yesterday Rover came to the Zoo to vizit his friends. Suddenly he saw a new animal. It was yellow, brown and black. It had a little head, long legs, a long tail and a very, very long neck! Rover came up to the animal and said: Hello....Excuse me, I don't know your name. That's all right. My name is Blaze. Who are you? I didn't see you here last month. I'm a giraffe. I lived in Africa. But now I live here, at the Zoo. I like it here. Children and their parents often come to see me. They always bring me a lot of things to eat: fruit and vegetables, sweets and cookies and many other tasty things. Do you eat birds or animals? Oh, no, I don't. Why are you looking at my neck? You don't like it, do you? Well I do! But why is it so long? Because I eat leaves from the trees. My long neck helps me do it. Oh, I see. I like to eat grass too. You know, one day a woman came to look at me. I saw nice green grass on her hat. I thought she wanted to give it to me to eat. Of course I thanked her and ate some grass. I didn't like it! It wasn't tasty at all! And do you know what the woman did? She ran away! I don't know why! Can you tell me why she ran away?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
ПОЧЕМУ ОНА СБЕЖАЛА? Вчера марсоход пришел в зоопарк, чтобы навестить его друзей. Вдруг он увидел новое животное. Он был желтый, коричневый и черный. Это была маленькая голова, длинные ноги, длинный хвост и очень длинная шея! Ровер подошел к животному и сказал: Привет....Извините, я не знаю Вашего имени. Это все правильно. Меня зовут Блейз. Кто ты? Я не видел тебя здесь в прошлом месяце. Я жираф. Я жил в Африке. Но теперь я живу здесь, в зоопарке. Мне здесь нравится. Дети и их родители часто приходят ко мне. Они всегда приносят мне много вещей, чтобы поесть: фрукты и овощи, сладости и печенье, и много других вкусных вещей. Едите ли вы птиц или животных? О, нет, я не. Почему ты смотришь на мою шею? Вам не нравится это, не так ли? Хорошо я делаю! Но почему он так долго? Потому что я ем листья с деревьев. Моя длинная шея помогает мне сделать это. О, я вижу. Я тоже люблю кушать траву. Вы знаете, однажды женщина пришла, чтобы посмотреть на меня. Я видела зеленой травой, на ней шляпа. Я думала, что она хотела дать мне поесть. Конечно, я Поблагодарил ее и ели какую-то траву. Мне это не нравится! Это не вкусно вообще! И ты знаешь, что сделала женщина? Она сбежала! Я не знаю, почему! Можете ли вы сказать мне, почему она сбежала?