Work in pairs. Complete the dialogues and act them out. 1.--- I called you yesterday but you were out. --- Sorry, but I came back late. --- Did you...? --- No,... --- Really?... --- ... And what did you want? --- ... ---...

Work in pairs. Complete the dialogues and act them out. 1.--- I called you yesterday but you were out. --- Sorry, but I came back late. --- Did you...? --- No,... --- Really?... --- ... And what did you want? --- ... --- ... 2.---Did you have a nice weekend? --- Yes, it was nice. ...And you? --- ... --- Did you? That's amazing! ... --- ... Would you like to join us? --- With great pleasure. ...
Гость
Работа в парах. Закончите диалоги и действовать их. 1.--- Я вчера тебе звонил, но тебя не было. --- Извините, но я вернулась поздно. --- Ты...? - Нет,... --- На самом деле?... --- ... И что ты хочешь? --- ... --- ... 2.---У вас были хорошие выходные? --- Да, это было приятно. ...А вы? --- ... --- Ты? Это потрясающе! ... --- ... Не хочешь ли ты присоединиться к нам? --- С большим удовольствием. ...