Write an email to your English-speaking friend.Ask him / her about: the places she usually does the shopping the best places to buy souvenirs thank him / her for his / her recommendations нужно написать типа письма можете своё

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
я так понимаю, задание к егэ, так что сделаю по всем правилам. укажи адрес в правом верхнем углу, например:  Moscow  Russia  Под адресом, через строку, дата:  November 7th, 2015  или 7 November 2015  или  07/11/15 обращение пишется слева: Dear Tom, I was glad to get your letter.  Sorry I haven’t been in touch for so long.  (дальше должен быть ответ на упомянутое в письме, например "я рад, что тебе понравилась поездка" и тд, но тк его нет, отвечать мне не на что) вопросы:  Where do you usually go for shopping? By the way, what are the best places to get souvenirs? Thank you for your recomendations, I reaally needed an advice. нужно указать причину, почему вы заканчиваете письмо: I’ve got to go now! It’s time for my favourite TV show.  и прощание с намеком на дальнейший контакт:  Take care and keep in touch!  Best wishes, ваше имя