Write and be ready to tell the class:When do you do these things? Решите пожалуйста очень срочно! 1)get up - I 2)have breakfast - I 3)rest - I  4)have lunch - I 3)go to school - I 4)walk the dog - I  5)watch TV - I 6)go to bed ...

Write and be ready to tell the class:When do you do these things? Решите пожалуйста очень срочно! 1)get up - I 2)have breakfast - I 3)rest - I  4)have lunch - I 3)go to school - I 4)walk the dog - I  5)watch TV - I 6)go to bed - I 7)do my homework - I 8)read books - I 9)have dinner - I 10)go for a walk - I 11)go to work - I 12)tidy up my room - I
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
напишите ответы и будьте готовы ответить перед классом. когда вы делаете эти вещи? 1. встаете - I get up at : 7am 2. завтракаете - I have breakfast at : 7:20am 3. отдыхаете - I have rest at... 4. обедаете - I have lunch at.. 3. идете в школу - I go to school at.. 4. выгуливаете собаку - I walk the dog at.. every day 5. смотрите тв - I watch TV at.. I like cartoons 6. идете спать - I go to bed at.. 7. делаете домашнюю работу - I do my home work at.. 8. читаете книги - I read books at.. usually it's novels(романы), detective stories(детективы) 9. ужинаете - I have dinner at.. 10. гуляете - I go for a walk at.. every evening with my friends. 11. идете на работу - I go to work at.. или I don't go to work, because I m a pupil. 12. чистите в своей комнате - I clean my room at.. in Sunday