Write questions and answer them.Напишите вопросы и ответьте на них. Model:Whose wardrobe is it? - It is Misha wardrobe. 1. ... armchair ... ...? 2. ... picture ... ...? 3. ... bed ... ...? 4. ... carpet ... ...?

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)Whose armchair is it? - It is Mary's armchair. (Чье это кресло? - Это кресло Марии) 2)Who is painting this picture?  John is painting this picture (Кто рисует эту картину? - Джон рисует эту картину) 3)Whose bad is it?- It is Tilly's bad ( Чья это кровать? - Это кровать Тилли)  4)What is carpet it ? It is soft  carpet.  (Какой это ковер? - Это мягкий ковер) Подойдёт?