Write the nationalities. the UK- Spain- Brazil- Chile- Italy- Argentina- the USA- Russia- France- Turkey- Mexico- Poland- Peru- Portugal- Greece- China- Japan- Australia- Помогите пожалуйста!!!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Argentina - Argentinian 2. Australia - Australian 3. Brazil - Brazilian 4. Chile - Chilean 5. China - Chinese 6. France - French 7. Greece - Greek 8. Italy - Italian 9. Japan - Japanese 10. Mexico - Mexican 11. Peru - Peruvian 12. Poland - Pole 13.   Portugal - Portuguese 14.   Russia - Russian 15.   Spain - Spanish ( the Spaniard) 16.   the UK - English (-man; -woman) 17.   the USA - American 18.   Turkey - Turkish