(X/x-2 + 1) : (x + x^2/2-x) (1/x^2 + 1/y^2 - 2x-2y/xy • 1/x-y) • x^2•y^2/x^2-y^2
(X/x-2 + 1) : (x + x^2/2-x)
(1/x^2 + 1/y^2 - 2x-2y/xy • 1/x-y) • x^2•y^2/x^2-y^2
Гость
1) (x+x-2)/x-2):(x(2-x)+х²)/(2-x)=(2x-2)/(x-2)*(2-x)/(2x-х²+х²)=(-2(x-1)*(x-2))/2x(x-2)=
=(-(x-1)/x=(1-x)/x
2) 1. (2x-2y)/xy(x-y)=2(x-y)/xy(x-y)=2/xy
2. (y²+х²-2xy)/(х²y²)
3. (y-х)²*(х²y²)/
/(-(y-x)(y+x)*(х²y²)=(-(y-x)/
(y+x)=(x-y)/(y+x)