X+5y=7 3x-2y=4 Hey there ... please help me to sole this equations больше

X+5y=7 3x-2y=4 Hey there ... please help me to sole this equations >
Гость
х=7-5у 3×(7-5у)- 2у = 4 21 - 15 у - 2у = 4 -17у = - 17 у = 1 х= 7-5× 1= 2