XII. Заполните пропуски соответствующими личными местоимениями в именительном и объектном падежах. 1.      Look at that man. Do you know  …?2.      I like apples, I eat … a lot.3.      This CD-player doesn’t work, … is broken....

 XII. Заполните пропуски соответствующими личными местоимениями в именительном и объектном падежах.   1.      Look at that man. Do you know  …? 2.      I like apples, I eat … a lot. 3.      This CD-player doesn’t work, … is broken. 4.      She is not guilty. Don’t cry at …. 5.      I hope that you believe … . We don’t know her well. … is very unsociable  XV. В каждом предложении подчеркните подлежащее и сказуемое, переведите предложения на русский язык.   1.      They train my brother. 2.      Her French leaves much to be desired. 3.      Then he took a chest X-ray. 4.      His business trip will last 2 days. 5.      Her car broke down yesterday.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.      Look at that man. Do you know  him? 2.      I like apples, I eat them a lot. 3.      This CD-player doesn’t work, it is broken. 4.      She is not guilty. Don’t cry at her. 5.      I hope that you believe me . 6. We don’t know her well. She is very unsociable 1.      They (подлежащее)  train (сказуемое) my brother. - Они тренируют моего брата.  2.      Her French (подлежащее) leaves (сказуемое)  much to be desired. - Ее французский оставляет желать лучшего. 3.      Then he (подлежащее) took (сказуемое) a chest X-ray. - Он сделал рентген грудной клетки. 4.      His business trip (подлежащее) will last (сказуемое) 2 days. - Его командировка продлится 2 дня. 5.      Her car (подлежащее) broke down (сказуемое) yesterday. - У нее вчера сломалась машина.