Яку роль у розвитку економіки росії відіграло масове будівництво залізниць 19 століття

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Початок капіталістичної індустріалізаціїДля утвердження капіталізму в Росії найважливіше значення мав промисловий переворот, який завершився до початку 1880-х рр. Промисловий переворот в Росії почався пізніше, ніж в Західній Європі, тільки в 1830-1840-і рр. Розвиток капіталістичної мануфактури, пов'язане із заміною ручної праці машинною, в Росії, як і у всіх країнах, насамперед відбувалося у легкій промисловості.На черзі встала наступне завдання - капіталістична індустріалізація. Однак протягом трьох десятиліть, що послідували за звільненням селян, зростання промисловості в цілому становив 2,5-3% на рік. Економічна відсталість країни була серйозною перешкодою на шляху індустріалізації. Аж до 1880 р країні доводилося ввозити сировину та обладнання для будівництва залізниць.З середини 1890-х рр. Росія почала рухатися по шляху індустріалізації. Найважливіші заходи в цій області пов'язані з ім'ям графа С. Ю. Вітте. Багато сучасників вважали, що як державний діяч С. Ю. Вітте був на голову вище своїх колег, відрізняючись загостреним "почуттям життя та її потреб". С. Ю. Вітте, один з найбільших перетворювачів в історії Росії, займав пост міністра фінансів з 1892 по 1903 г. Він прагнув приблизно за десять років наздогнати в промисловому відношенні розвинені країни Європи, зап'ять міцні позиції на ринках Близького, Середнього і Далекого Сходу. Прискореного промислового розвитку він припускав досягти за рахунок трьох основних джерел: залучення іноземних капіталів, накопичення внутрішніх ресурсів за допомогою жорсткої податкової політики і митної захисту промисловості від західних конкурентів."Відкриття" Росії іноземним капіталом відбулося в 50-і рр. XIX ст., Але тоді економіка Росії не могла привернути західноєвропейський капітал у великому обсязі через відсутність ринку вільної робочої сили. У пореформену епоху західних підприємців стали залучати величезні сировинні ресурси Росії, низька конкуренція і дешева робоча сила, які забезпечували високу норму прибутку.Звернення С. Ю. Вітте до іноземного капіталу, природно, призвело до серйозної політичної полеміці, особливо в 1898-1899 рр., Між тими діловими колами, які успішно співпрацювали з іноземними фірмами, з одного боку, і їх противниками, що побоювалися поставити Росію в підлегле становище до іноземним вкладникам і втратити національну незалежність, - з іншого. Зі свого боку С. Ю. Вітте прагнув прискорити процес індустріалізації, який дозволив би Російської імперії наздогнати Захід. Величезні темпи промислового зростання - найвищі у світі - були обумовлені тим, що Росія, приступаючи до індустріалізації, могла використовувати знання, досвід, технічний персонал, техніку, але в першу чергу - капітали передових держав. Таким чином, широке залучення іноземного капіталу стало найважливішою характерною рисою капіталістичної індустріалізації в Росії.