Задание 1. Обведите правильный вариант 1.He usually ___ grammer exercises. a) write b) writes c) is writing

Задание 1. Обведите правильный вариант 1.He usually ___ grammer exercises. a) write b) writes c) is writing 2.He is ___ gmammer exercises. a) write b) writes c) writing 3.He ___ gmammer exercises. a) will write b) write c) writing 4.His ___ name is Sveta. a) sister's b) sisters' c) sisters 5.Dan wants ___ basketball. a) play b) plays c) to play 6.Jane can ___ basketball. a) play b) plays c) to play 7.Why ___ so hot in the room? a) it is b) is it c) it 8.___ Smirnovs have got a nice garden. a) The b) A c) - 9.The women ___ from Kazan. a) is b) are c) live 10.Has she got ___ uncle? a) a b) an c) the
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)b 2)c 3)a 4)a 5)c 6)a 7)b 8)a 9)b 10)b