Задание 4. Перепишите и переведите предложения, выбрав правильную форму сказуемого (Active or Passive) 1. A new device (has tested; has been tested) in the lab. 2. I know that these engines (are producing; are being produced) i...

Задание 4. Перепишите и переведите предложения, выбрав правильную форму сказуемого (Active or Passive) 1. A new device (has tested; has been tested) in the lab. 2. I know that these engines (are producing; are being produced) in Minsk. 3. The airplane (crosses; is crossed) the Atlantic Ocean in about ten hours.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. A new device has been tested in the lab.Новое устройство протестировали в лаборатории. 2. I know that these engines are being produced in Minsk. Я знаю,что эти двигатели производятся в Минске. 3. The airplane crosses the Atlantic Ocean in about ten hours.Самолет пересекает Атлантический океан за 10 часов(самолёт перелетит Атлантический океан через 10 часов)