Задание 4.  Вставьте необходимую форму глагола to be:  am\am not,  is\isn’t, are\aren’t.1.   I am… from Russia.2.     Debbie and Mark  … British. They … German.3.     My friend is… interested in computers.4.     His parents … ...

  Задание 4.  Вставьте необходимую форму глагола to be:  am\am not,  is\isn’t, are\aren’t. 1.    I am… from Russia. 2.      Debbie and Mark  … British. They … German. 3.      My friend is… interested in computers. 4.      His parents … around 40. 5.    Ann … at home. Her children … at school. 6.    How old … you? I … 18. 7.    London … situated on the River Evans. It … situated on the River Thames. 8.    Our students … from different places. 9.    I … keen on sports. But I … rather good at basketball. 10.    Her name … Jane. It … Helen. 11.    I … married yet. I … single.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)am 2)are/are not 3)is 4)are 5)is/are 6)are/am 7)is/is 8)are 9) am/am 10)is/is 11)am/am  вроде так)
Гость
1)am not 2a)is. 2b)are 3)isn't 4)are 5a)is. 5b)are 6)are. 6)am 7)is. 7)is 8)are 9)am. 9)am 10)is. 10)is 11)am. 11)am