Задайте два общих, три специальных и два альтернативных вопроса к тексту.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Who should get to know the system of the company? - вопрос к подлежащему You shouldn’t be a victim to their gossips by acting so silly, should you? - разделительный Can it be really dangerous or safely if your take the first days in your office without much importance? - альтернативный Does everybody like punctual people? - общий What must you know? - специальный вопрос, ответ на него: You must know your responsibilities.