Задайте к предложению общий, альтернативный, специальный и разделительный вопросы, Run downstairs. Your sister is waiting for you

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Is your sister waiting for you? общий  Is your your sister waiting for you or for your friend? альтернативный  What is your sister doing now? специальный  Your sister is waiting for you, isn't she?