Задайте общие вопросы .Обратите внимание на то что вопросе глагол ставиться на первое место. 1. He has got a sister. ........... a sister? 2. She has got a friend. ......... a friend? 3. He has got a son . ........... a son ...

Задайте общие вопросы .Обратите внимание на то что вопросе глагол ставиться на первое место. 1. He has got a sister. ........... a sister? 2. She has got a friend. ......... a friend? 3. He has got a son . ........... a son ? 4. His name is Mike . ............ Mike? 5. She is from America. ............ from America?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 Has he got a sister? 2 Has she got a friend? 3 Has he got a son? 4 Is his name Mike? 5 Is she from America?