Закончи эти предложения по образцу, помогите очень срочно!!!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
tastier tastiest bigger biggest  colder coldest friendlier friendliest cuter cutest darker darkest brighter brighnest
Гость
1. tastier...the tastiest. 2. bigger...biggest. 3. colder....coldest. 4. friendlier...friendliest.  5. cuter....cutest. 6. darker...darkest. 7. brighter....brightest.