Закончи эти предложения выбрав правильную форму глагола. 1)I (like/likes) apples, my brother (like/likes) bananas. 2)My dad (swim/swims) in the morning. 3) We (ride/rides) our bikes by the lake. 4) Harry a...

Закончи эти предложения выбрав правильную форму глагола. 1)I (like/likes) apples, my brother (like/likes) bananas. 2)My dad (swim/swims) in the morning. 3) We (ride/rides) our bikes by the lake. 4) Harry and Emily (meet/meets) under a big old tree. 5) The elf (feed/feeds) her pet. 6) You (kiss/kisses) your mum goodnight. 7) They (sleep/sleeps) at night. 8) My parents (help/helps) my grandad.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. like, likes. 2. swims. 3. ride. 4. meet. 5. feeds. 6. kiss. 7. sleep. 8. help.
Гость
1.I like apples, my brother likes bananas. 2.My dad swims in the morning. 3.We ride our bikes by the lake. 4. Harry and Emily meet under a big old three. 5.The elf feeds her pet. 6. You kiss your mum goodnight. 7. They sleep at night. 8. My parents help my grandad.