Запишите предложения так, чтобы слова в скобках были во множественном числе. 1.The

Запишите предложения так, чтобы слова в скобках были во множественном числе. 1.The(man) doesn't like that black sheep. 2.That (mouse) is very little. 3.The child (has) breakfast at home. 4.The (goose) is clever. 5.The wolf (likes) meat. 6.There is a new (hat) in the (box). 7.It is a (toy). 8.This (woman) is his techer. 9.The (party) is nice. 10.There is a (glass) on the table.