Заполни пропуски, вставив правильную форму глагола в скобках в Present Perfect. Переведите предложения на русский язык. 1) I ... never ... a computer before (use). 2) ... an umbrella? (take) It’s raining. 3) My friend .. on a b...

Заполни пропуски, вставив правильную форму глагола в скобках в Present Perfect. Переведите предложения на русский язык. 1) I ... never ... a computer before (use). 2) ... an umbrella? (take) It’s raining. 3) My friend .. on a business trip to Canada (go). 4) We ... already ... the table (clean). It’s vacant. 5) Don’t be late! The lecture ... just ... (begin).
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.I have never used a computer before. (Я никогда раньше не пользовался компьютером) 2.Have you taken an umbrella? It is raining. (Ты взял зонтик? Идет дождь)  3.My friend has gone on a business trip to Canada.(Мой друг уехал  в командировку в Канаду) 4.We have already cleaned the table. Its vacant. (Мы только что убрали стол.Он свободен.) 5. Dont be late! The lecture has just begun. (Не опаздывайте.Лекция  только началась )