Заполните пропуски необходимыми по смыслу местоимениями (личными, притяжательными, указательными и неопределенными) What have you done to ..... face? he caught... by my sleeve/ ...... can do our shopping before lunch.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
what have you done to your/his/her/my face. тут все по смыслу подойдет! he caught me by my sleeve. we can do our shoping before lunch
Гость
what have you done your face? he caught  him by my sleeve. we can do our shopping before lunch.