Заполните пропуски притяжательными местоимениями, соответствующими личным местоимениям, данным в скобках: 1) (Не) . . . composition is very interesting. 2) (We) . . . son goes to school. 3) (You) . . . sister is young. 4) (They...

Заполните пропуски притяжательными местоимениями, соответствующими личным местоимениям, данным в скобках: 1) (Не) . . . composition is very interesting. 2) (We) . . . son goes to school. 3) (You) . . . sister is young. 4) (They) . . . knowledge of the subject is very poor. 5) (He) . . . name is John. 6) (I) ... family lives in Kiev. 7) (She) . . . friends often visit her.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1his 2our 3your 4their 5his 6my 7her